یک فعال حوزه چاپ با گلایه از وضعیت بازار مواد اولیه گفت: ما هر روز برای خریداری کاغذ و سایر ملزومات صنعت چاپ و نشر مثل طلا هر روز صبح باید از بازار قیمت بگیریم و به مشتری ارایه بدهیم تا با توجه به نوسانات بازار برای سفارش‌دهی تصمیم‌گیری کند.
 به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، محسن میرزایحیی فعال حوزه چاپ در گفت‌وگو با ایبنا با اشاره به وضعیت کسب‌وکار چاپخانه‌ها در روزهای اخیر گفت: متاسفانه تا امسال چنین وضعیتی را در بعد اقتصادی و سفارش کار تجربه نکرده بودیم و در گذشته یک هفته تا ده روز از مشتری برای تحویل سفارش وقت می‌گرفتیم اما الان کارها را روزانه انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به افزایش نرخ مواد اولیه مورد نیاز چاپخانه‌ها ادامه داد: اکنون وضعیت بازار مواد اولیه به‌گونه‌ای شده است که مثل قیمت طلا که هر روز تا حوالی ظهر مشخص می‌شود باید صبح به صبح قیمت مواد اولیه مثل کاغذ، زینک و مرکب و .. را از بازار استعلام و به مشتری اعلام کنیم.

میرزایحیی افزود:‌ همه این اتفاق‌ها به دلیل نوسانات نرخ ارز است که تعادل بازار را به هم ریخته و همین موضوع موجب می‌شود که مشتری نتواند سفارش بدهد و ما کار بگیریم و کسادی در بازار رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه وقتی اجناس گران می‌شود، مشتری‌ها تا مدتی سفارش نمی‌دهند، گفت: گاهی قیمت‌ها پایین می‌آید اما مشتری نیست و بازار در کشاکش همین نوسانات، به شدت متلاطم است و شرایط کار کردن را سخت کرده است.

میرزایحیی با بیان اینکه بسیاری از همکاران ما در این شرایط مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند، ادامه داد: غیر از تعدیل نیرو، حتی برخی از چاپخانه‌داران مجبور به تعطیلی و بسته نگه داشتن چاپخانه‌های خود شده‌اند تا شرایط به شکل عادی در بیاید اما برخی دیگر با کاهش نیروی کار به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی یادآور شد: ما نیز با اینکه اصلا دوست نداریم تعدیل نیرو داشته باشیم، متاسفانه تنها با نصف کارگران خود مجبور به ادامه فعالیت هستیم و درحالی‌که ۲۰ نیروی کار داشتیم اما الان فقط با هشت اپراتور و کارگر کار می‌کنیم زیرا وقتی کار نیست و دستگاهی کار نمی‌کند مجبور به تعدیل نیرو هستیم.

میرزایحیی به اتفاق جالبی که در این مسیر برای چاپخانه‌داران رخ داده است هم اشاره کرد و گفت: امسال به‌دنبال وضعیت کرونا سعی کردیم تعدیل نیرو نداشته باشیم اما دو نفر از کارگران ما خودشان از مجموعه رفتند؛ زیرا کارگر نیاز به اضافه‌کاری دارد و نمی‌تواند با حقوق پایه کار کند.

وی در این زمینه توضیح داد: ما در مجموعه، برای اینکه کار نبود، نمی‌تواستیم اضافه کار داشته باشیم و مجبور به موافقت برای رفتن آن‌ها شدیم. فقط توانستیم یک نیروی کار جایگزین کنیم و دستگاه دیگر را تعطیل کردیم.

میرزایحیی با اشاره به ۴۰ سال سابقه فعالیت‌ خود در صنعت چاپ گفت:‌ امسال حدود ۶۰ درصد کاهش سفارش‌های چاپی نسبت به سال گذشته داشتیم و سفارش ناشران به حد زیادی کاهش داشته است و تیراژ‌ها را کم کرده‌اند.

وی با بیان اینکه چاپخانه هر روز تا ساعت ۵ عصر فعال است، عنوان کرد: اما اگر بخواهیم کار مفید و کار دستگاه‌ها را محاسبه کنیم، عملا تا ۱۲ ظهر هم کار نداریم. سفارش‌ها به‌شدت کاهش داشته و سرانه کاری ما افت داشته است؛ به‌طوری که تنها با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنیم.

این فعال حوزه چاپ به زمانی که چاپخانه‌اش به صورت ۲۴ ساعت شبانه‌روز سفارش کار داشت اشاره کرد و ادامه داد: در دوره شکوفایی ما به‌صورت ۲۴ساعته کار می‌کردیم؛ اما الان ما روزانه تنها ۴ ساعت کار می‌کنیم و این موضوع تاثیر زیادی بر فعالیت ما و کسب و کارمان داشته است.

میرزایحیی در پایان با تاکید بر اینکه ثبات در بازار مواد اولیه می‌تواند به سرمایه‌گذاری مطمین مشتری‌ها کمک کند، افزود:‌ بازار اگر ثبات داشته باشد و قیمت‌ها روزانه بالا و پایین نشود، سفارش‌گیری‌ها وضعیت بهتری خواهد داشت؛ زیرا اکنون شاهدیم که مشتری از سفارش کار می‌ترسد و صبر می‌کند و ثبات نرخ‌ها کمک زیادی به بهتر شدن بازار کار خواهد کرد زیرا این نوسانات بازار کار را راکد کرده است.

 

۱/۶/۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.