امروز شرکت‌های زیادی مانند صنایع چاپ و بسته بندی آسان پک ، هودیس و مجتمع چاپ و بسته بندی افلاک قرار دارند که به شکل متمرکزی کار می کنند و صنعت بسته بندی را به شکل قابل توجهی تغییر داده اند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، اگر سری به راسته کارتن فروش ها در بازار تهران بزنید، انبوهی انبار و دفتر و کارگاه کارتن سازی می بینید که مشغول به کار هستند. بیشتر این فعالان صنعت به شکل سنتی کار می کنند. یک تلفن، یک میز رنگ و رو رفته و بسیاری مسائل دیگر. اما در این بین آیا أساسا نو آوری وجود دارد؟ آیا می توان فعالی را در صنعت کارتن سازی دید که متفاوت از دیگران کار می کند؟

صنایع کارتن سازی ایران واقعا سنتی است؟

اما اگر فکر می کنید که ایران در صنایع کارتن سازی دارای عقب ماندگی است یا به طور کلی سنتی است باید تفکر خود را عوض کنید.

کارتن سازی زیر مجموعه صنایع بسته بندی است. اغلب نام بسته بندی با چاپ شنیده می شود. به این معنا که شرکت ها نام خود را بعنوان صنایع چاپ و بسته بندی مطرح می کنند. اما با اینکه چاپ با بسته بندی گره ای عمیق دارد، اما باید این دو صنعت را از یکدیگر جدا دانست.

در این بین ، کارتن سازی یکی از بزرگترین و شاید اصلی ترین حوزه صنایع بسته بندی است. به شکلی که عمده بسته بندی های موجود در غالب جعبه کارتنی تولید می شوند.

صنعت بسته بندی در ایران تا چندی پیش دچار نوعی عقب ماندگی بوده است. به شکلی که تنوع زیادی در آنها به چشم نمی خورد. اما امروزه با پیشرفت صنایع و توجه ویژه به تجربه کاربری و نیز پر رنگ شدن نقش بسته بندی در ذهن صاحبان کسب و کار، این امر و به تبع آن کارتن سازی پیشرفت چشمگیری داشته است.

امروز شرکت های زیادی مانند صنایع چاپ و بسته بندی آسان پک ، هودیس و مجتمع چاپ و بسته بندی افلاک قرار دارند که به شکل متمرکزی کار می کنند و صنعت بسته بندی را به شکل قابل توجهی تغییر داده اند.

این شرکت ها با توسل به استفاده از دستگاه های بروز تولید کارتن ، ارائه مناسب قیمت کارتن ، استفاده از استانداردهای مختلف کیفیت در کارتن سازی و بسته بندی و نیز تاسیس واحد های تحقیق و توسعه کاربردی ، توانسته اند کمک خوبی به این حوزه انجام دهند.

نیاز به یک شرکت برای نظارت بر کارتن سازی و بسته بندی

همزمان با رشد این شرکت ها در صنعت بسته بندی و کارتن سازی ، شرکت های مشاور کارتن سازی نیز بوجود آمده اند. نقش این شرکت ها ارائه خدمات مشاوره در زمینه کارتن سازی و بسته بندی ، ارائه خدمات طراحی کارتن و جعبه بسته بندی ، و مهمتر از همه نظارت بر پروسه تولید کارتن بسته بندی است.

شرکت هایی مانند کارتن لاین چیزی بیش از کارتن سازی هستند و خدماتی بیش از یک مجتمع چاپ و بسته بندی ارائه می دهند. به طور مثال مجموعه بسته بندی کارتن لاین خود را بعنوان یک همراه برای صنایع معرفی می کند و نه تنها یک کارتن ساز.

چرا که کارتن سازی تنها محدود به گرفتن یک طرح و ساخت و برش آن است. شرکت هایی مانند کارتن لاین در واقع حکم چرخ دنده های کوچک اما حیاتی را دارند که با حضور در مجموعه می تواند نیاز های بسته بندی را کشف و بر أساس آن یک انقلاب در کارتن سازی ایجاد کنند.

قیمت کارتن تولیدی و نقش شرکت های نظارت کارتن سازی

یک گفته قدیمی در کاسبی ایرانی ها هست. تا خودت سر کارت نباشی کارت راه نمی افتد. این جمله امروز تغییر کرده است.

امروز باید گفت تا یک مشاور و کنترل کننده خوبی نداشته باشید، کارتان به کیفیتی که انتظار دارید انجام نمی شود.

به همین دلیل کارتن لاین امروز بر این باور است که باید در کنار مجموعه باشد، نیاز مجموعه از کارتن سازی را بداند ، طرحی مناسب ارائه دهد و از قیمت کارتن تولیدی اطمینان حاصل کند.

کارتن سازی شاید در نگاه اول یک صنعت ساده باشد. اما حقیقتا اینطور نیست. جنس کارتن بسته بندی دارای پیچیدگی های زیادی است و موارد اولیه تولید یک کارتن دارای تنوع زیادی است و تنها متخصصان می توانند آن را تشخیص دهند.

علاوه بر این ، به دلیل اهمیت چاپ در تولید انواع کارتن ، پیچیدگی تولید کارتن با قیمت مناسب و کیفیت مطلوب دوچندان می شود. حتما نام ناظر چاپ را شنیده اید. وقتی چاپ به ناظر احتیاج دارد، بدیهی است که امری مانند بسته بندی و تهیه کارتن نیز به نظارت دقیق احتیاج دارد.

حال ممکن است بگویید در صورت استفاده از این شرکت ها برای کارتن سازی ، ممکن است قیمت کارتن سفارشی افزایش پیدا کند. گرچه این امر یک گزاره مسلم و حتمی نیست ، اما ممکن است در برخی زمینه ها قیمت کارتن در این حال کمی افزایش یابد.

اما زمانی که شما به دنبال کیفیت هستید، مطمئن باشید که قیمت کارتن نهایی مقرون به صرفه تر خواهد بود. چرا که شرکتی مثل کارتن لاین می داند که :

خرید کارتن خام را چگونه باید انجام دهد که به صرفه باشد؟

می داند که تولید کارتن ممکن است با چه تکنیک های بی کیفیت باشد یا در آن تقلبی صورت گیرد؟

چاپ کارتن در چه صورتی با کیفیت مطلوب عرضه می شود و بهترین قیمت آن کدام است؟

همینطور با علمی که در حوزه بسته بندی دارد ، طراحی کارتن بسته بندی را به شکلی انجام می دهد که مناسب کاربری مورد نظر باشد؟

بنابراین پیشنهاد می شود که هنگام خرید کارتن یا سفارش بسته بندی ، با یک مشاور متخصص در این حوزه مشورت کنید تا بتوانید از کیفیت و قیمت کارتن سفارشی اطمینان حاصل کنید.

 

 

۲۰/۵/۹۹

One thought on “یک کارتن‌سازی با نگرشی کاملاً متفاوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.